Search

Parliament of WA

Parliament House, Harvest Terrace, PERTH, 6000
08 9222 7222

Article Timeline

Network Graph

Displaying all people that are connected to 2 or more organisations. Hover over a node to display a link to the BNiQ page for that person or organisation.

Notable People

Showing 97 people marked as having an executive or director level role. Position shown in italic is their previous role in the same organisation.
 Most Senior WA Executive.

NamePositionYear Started
Mark McGowan
Mark McGowan
MLA - Rockingham1996
Martin Aldridge
Martin Aldridge
MLC - Agricultural Region2013
Lisa Baker
Lisa Baker
Deputy Speaker of the WA Legislative Assembly2017
Ken Baston
Ken Baston
Shadow Minister for Northern Australia
Minister for Agriculture and Food; Fisheries (2013 to 2016)
2019
Ian Blayney
Ian Blayney
MLA - Geraldton
Shadow Minister for Lands; Aboriginal Affairs; Fisheries (2019 to 2019)
2008
Jacqui Boydell
Jacqui Boydell
MLC - Mining and Pastoral Region2013
Tony Buti
Tony Buti
MLA - Armadale2010
John Carey
John Carey
MLA - Perth2017
Vince Catania
Vince Catania
MLA - North West Central2008
Robin Chapple
Robin Chapple
MLC - Mining and Pastoral Region2008
Jim Chown
Jim Chown
MLC - Agricultural Region
Parliamentary Secretary to the Minister for Agriculture and Food, Transport (2016 to 2016)
2008
Robyn Clarke
Robyn Clarke
MLA - Murray-Wellington2017
Tim Clifford
Tim Clifford
MLC - East Metropolitan Region2017
Alanna Clohesy
Alanna Clohesy
MLC - East Metropolitan Region2013
Peter Collier
Peter Collier
Leader of the Opposition in the Legislative Council, Legislative Council Opposition Policy Coordinator
Minister for Education, Aboriginal Affairs, Electoral Affairs (2013 to 2017)
2013
Roger Cook
Roger Cook
MLA - Kwinana
Deputy Leader of the Opposition (2008 to 2017)
2008
Mia Davies
Mia Davies
MLA - Central Wheatbelt
Minister for Water, Sport and Recreation, Forestry (2014 to 2017)
2013
Stephen Dawson
Stephen Dawson
Deputy Leader in the Legislative Council2017
Colin De Grussa
Colin De Grussa
MLC - Agricultural Region2016
Kate Doust
Kate Doust
President, Legislative Council2017
Sue Ellery
Sue Ellery
Leader in the Legislative Council, Minister for Education & Training
Minister for Child Protection, Community Services, Women's Interests, Seniors & Volunteering (2007 to 2008)
2017
Diane Evers
Diane Evers
MLC - South West Region2017
Donna Faragher
Donna Faragher
Shadow Minister for Education & Training
Minister for Planning & Disability Services (2016 to 2017)
2017
Adele Farina
Adele Farina
MLC - South West Region2001
Josie Farrer
Josie Farrer
MLA - Kimberley2013
Mark Folkard
Mark Folkard
MLA - Burns Beach2017
Janine Freeman
Janine Freeman
MLA - Mirrabooka2013
Nick Goiran
Nick Goiran
Shadow Minister for Child Protection; Prevention of Family & Domestic Violence2019
Patrick Gorman
Patrick Gorman
Member for Perth, WA2018
Laurie Graham
Laurie Graham
MLC - Agricultural Region2017
Emily Hamilton
Emily Hamilton
MLA - Joondalup2017
Celia Hammond
Celia Hammond
Member for Curtin, WA2019
Liza Harvey
Liza Harvey
Shadow Minister for Public Sector Management; State Development; Jobs & Trade; Federal-State Relations
Deputy Leader of the Opposition (2016 to 2019)
2019
Alyssa Hayden
Alyssa Hayden
Opposition Whip in the Legislative Assembly
MLC - East Metropolitan Region (2009 to 2017)
2019
Terry Healy
Terry Healy
MLA - Southern River2017
Colin Holt
Colin Holt
MLC -South West Region2008
David Honey
David Honey
MLA - Cottesloe2018
Matthew Hughes
Matthew Hughes
MLA - Kalamunda2017
Bill Johnston
Bill Johnston
Minister for Mines & Petroleum, Commerce & Industrial Relations, Asian Engagement, Electoral Affairs2017
Peter Katsambanis
Peter Katsambanis
MLA - Hillarys
Shadow Minister for Corrective Services (2017 to 2019)
2017
Dave Kelly
Dave Kelly
Minister for Water, Fisheries, Forestry, Innovation and ICT, Science2017
Zak Kirkup
Zak Kirkup
MLA - Dawesville2017
Tony Krsticevic
Tony Krsticevic
Shadow Minister for Homelessness; Community Services; Youth2019
Sean L'Estrange
Sean L'Estrange
Shadow Minister for Corrective Services & Housing
Minister for Mines & Petroleum, Small Business, Finance (2016 to 2017)
2019
Fran Logan
Fran Logan
MLA - Cockburn
Minister for Energy (2006 to 2008)
2001
Shane Love
Shane Love
MLA - Moore2013
Alannah MacTiernan
Alannah MacTiernan
Minister for Regional Development, Agriculture Food, Minister Assisting the Minster for State Development, Jobs & Trade, Ports2017
Bill Marmion
Bill Marmion
MLA - Nedlands
Minister for State Development, Transport, Innovation (2016 to 2017)
2008
Rick Mazza
Rick Mazza
MLC - Agricultural Region2013
Kyle McGinn
Kyle McGinn
MLC - Mining and Pastoral Region2017
John McGrath
John McGrath
MLA - South Perth
Parliamentary Secretary to the Premier (2011 to 2017)
2005
Simone McGurk
Simone McGurk
Minister for Child Protection, Women’s Interests, Prevention of Family and Domestic Violence, Community Services2017
Libby Mettam
Libby Mettam
Shadow Minister for Transport2019
David Michael
David Michael
MLA - Balcatta2017
Kevin Michel
Kevin Michel
MLA - Pilbara2017
Simon Millman
Simon Millman
MLA - Mount Lawley2017
Michael Mischin
Michael Mischin
Deputy Leader of the Opposition in the Legislative Council, Shadow Attorney General; Shadow Minister for Commerce
Attorney General, Minister for Commerce (2013 to 2017)
2017
Yaz Mubarakai
Yaz Mubarakai
MLA - Jandakot2017
Mick Murray
Mick Murray
MLA - Collie-Preston2008
Mike Nahan
Mike Nahan
Shadow Minister for Planning & Asian Engagement
Leader of the Opposition (2017 to 2019)
2019
Dean Nalder
Dean Nalder
MLA - Bateman
MLA - Alfred Cove (2013 to 2017)
2017
Simon O'Brien
Simon O'Brien
MLC - South Metropolitan Region
Minister for Small Business; Commerce; Finance (2010 to 2013)
1997
Kyran O'Donnell
Kyran O'Donnell
MLC - Kalgoorlie2017
Lisa O'Malley
Lisa O'Malley
MLA - Bicton2017
Matthew O'Sullivan
Matthew O'Sullivan
Senator for Western Australia2019
Paul Papalia
Paul Papalia
MLA - Warnbro2008
Stephen Price
Stephen Price
MLA - Forrestfield2017
Martin Pritchard
Martin Pritchard
MLC - North Metropolitan Region2015
Don Punch
Don Punch
MLA - Bunbury2017
John Quigley
John Quigley
MLA - Butler
MLA - Mindarie (2005 to 2013)
2013
Margaret Quirk
Margaret Quirk
MLA - Girrawheen
Minister for Corrective Services & Small Business (2006 to 2008)
2001
Terry Redman
Terry Redman
MLA - Warren-Blackwood
Minister for Regional Development, Lands, Assisting the Minister for State Development (2013 to 2017)
2013
Michelle Roberts
Michelle Roberts
MLA - Midland
Minister for Housing & Works, Heritage, Land Information, Indigenous Affairs (2006 to 2008)
1996
Cassie Rowe
Cassie Rowe
MLA - Belmont2017
Samantha Rowe
Samantha Rowe
MLC - East Metropolitan Region2013
Peter Rundle
Peter Rundle
MLA - Roe2017
Rita Saffioti
Rita Saffioti
Minister for Transport, Planning & Lands2017
Amber-Jade Sanderson
Amber-Jade Sanderson
MLA - Morley
MLC - East Metropolitan Region (2013 to 2017)
2017
Robin Scott
Robin Scott
MLC - Mining and Pastoral Region2017
Jessica Shaw
Jessica Shaw
MLA - Swan Hills2017
Tjorn Sibma
Tjorn Sibma
Shadow Minister for Ports; Veterans Issues2019
Jessica Stojkovski
Jessica Stojkovski
MLA - Kingsley2017
Aaron Stonehouse
Aaron Stonehouse
MLC - South Metropolitan Region2017
Matthew Swinbourn
Matthew Swinbourn
MLC - East Metropolitan Region2017
Sally Talbot
Sally Talbot
MLC - South West Region2005
Chris Tallentire
Chris Tallentire
MLA - Thormlie
MLA - Gosnells (2008 to 2017)
2017
David Templeman
David Templeman
Minister for Local Government, Heritage, Culture and the Arts
Minister for the Environment & Climate Change (2007 to 2008)
2017
Steve Thomas
Steve Thomas
Shadow Minister for Environment; Emergency Services, Forestry
MLA - Capel (2005 to 2008)
2019
Colin Tincknell
Colin Tincknell
MLC - South West Region2017
Peter Tinley
Peter Tinley
Minister for Housing, Veterans Issues, Youth2017
Peter Watson
Peter Watson
Speaker of the WA Legislative Assembly2017
Darren West
Darren West
MLC - Agricultural Region2013
Reece Whitby
Reece Whitby
MLA - Baldivis
Parliamentary Secretary (to the Treasurer, Minister for Energy & Finance, and Minister for Environment & Disability Services) (2017 to 2017)
2017
Sabine Winton
Sabine Winton
MLA - Wanneroo2017
Ben Wyatt
Ben Wyatt
Treasurer; Minister for Finance, Energy, and Aboriginal Affairs2017
Alison Xamon
Alison Xamon
MLC - North Metropolitan Region
MLC, East Metropolitan Region (2009 to 2013)
2017
Pierre Yang
Pierre Yang
MLC - South Metropolitan Region2017

Past People

NamePositionYear StartedYear Ended
Mike Nahan Leader of the Opposition20172019
Liza Harvey Deputy Leader of the Opposition20162019
Ian Blayney Shadow Minister for Lands; Aboriginal Affairs; Fisheries20192019
Peter Katsambanis Shadow Minister for Corrective Services20172019
Colin Barnett MLA - Cottesloe19902018
Barry Urban MLA - Darling Range20172018
Melissa Price Assistant Minister for the Environment20172018
Peter Abetz MLA - Southern River20082017
Colin Barnett Minister for Tourism20162017
Elizabeth Behjat MLC - North Metropolitan Region20082017
Ian Britza MLA - Morley20082017
Paul Brown MLC - Agricultural Region20132017
John Castrilli MLA - Bunbury20052017
Peter Collier Minister for Education, Aboriginal Affairs, Electoral Affairs20132017
Roger Cook Deputy Leader of the Opposition20082017
Murray Cowper MLA - Murray-Wellington20082017
John Day Minister for Health, Culture and the Arts20162017
Wendy Duncan MLA, Kalgoorlie20132017
Phil Edman MLC - South Metropolitan Region20082017
Brian Ellis MLC - Agricultural Region20072017
Eleni Evangel MLA - Perth20132017
Joe Francis Minister for Emergency Services, Corrective Services, Veterans, Fisheries20162017
Glenys Godfrey MLA - Belmont20132017
Dave Grills MLC - Mining and Pastoral Region20132017
Nigel Hallett MLC - South West Region20052017
Chris Hatton MLA - Balcatta20132017
Liza Harvey Minister for Police, Training and Workforce Development, Road Safety, Women's Interests20142017
Alyssa Hayden MLC - East Metropolitan Region20092017
Barry House MLC - South West Region19872017
Albert Jacob Minister for Environment; Heritage20132017
Graham Jacobs MLA - Eyre20082017
Rob Johnson MLA - Hillarys19962017
Peter Katsambanis MLC - North Metropolitan Region20132017
Sean L'Estrange Minister for Mines & Petroleum, Small Business, Finance20162017
Mark Lewis MLC - Mining and Pastoral Region20132017
Lynn MacLaren MLC - South Metropolitan Region20082017
John McGrath Parliamentary Secretary to the Premier20112017
Robyn McSweeney MLC - South West Region20012017
Paul Miles MLA - Wanneroo20082017
Michael Mischin Attorney General, Minister for Commerce20132017
Andrea Mitchell Minister for Mental Health, Child Protection20162017
Nathan Morton MLA - Forrestfield20132017
Mike Nahan Minister for Energy, Citizenship & Multicultural Interests; State Treasurer (since 2014)20132017
Jan Norberger Parliamentary Secretary to the Minister for Planning, Disability Services20162017
Terry Redman Minister for Regional Development, Lands, Assisting the Minister for State Development20132017
Amber-Jade Sanderson MLC - East Metropolitan Region20132017
Michael Sutherland MLA - Mount Lawley20082017
Chris Tallentire MLA - Gosnells20082017
Ken Travers MLC - North Metropolitan Region19962017
Donna Faragher Minister for Planning & Disability Services20162017
Brendon Grylls MLA - Pilbara20132017
Liza Harvey Deputy Premier20162017
John Day MLA - Kalamunda20082017
Andrea Mitchell MLA - Kingsley20082017
Albert Jacob MLA - Ocean Reef20082017
Matt Taylor MLA - Bateman20132017
Matt Taylor Parliamentary Secretary to the Minister for State Development, Finance, Innovation20162017
Mia Davies Minister for Water, Sport and Recreation, Forestry20142017
Bill Marmion Minister for State Development, Transport, Innovation20162017
Jan Norberger MLA - Joondalup20132017
Joe Francis MLA - Jandakot20082017
Colin Barnett Minister for Science20132017
Tony Simpson MLA - Darling Range20082017
Kim Hames MLA - Dawesville20052017
Brendon Grylls Minister for Housing, Racing and Gaming 20162017
Terry Waldron MLA -Wagin20012017
Francesco Alban MLA - Swan Hills20082017
Paul Miles Minister for Local Government, Community Services, Seniors and Volunteering, Youth20162017
Helen Morton MLC - East Metropolitan Region20052017
Wendy Duncan Deputy Speaker20132017
Dean Nalder MLA - Alfred Cove20132017
Colin Barnett Premier20082017
Michael Sutherland Speaker of the WA Legislative Assembly20132017
Reece Whitby Parliamentary Secretary (to the Treasurer, Minister for Energy & Finance, and Minister for Environment & Disability Services)20172017
Ken Baston Minister for Agriculture and Food; Fisheries20132016
Kim Hames Deputy Premier, Minister for Health, Tourism20102016
Bill Marmion Minister for Finance20142016
Helen Morton Minister for Mental Health; Disability Services; Child Protection20132016
Dean Nalder Minister for Transport; Agriculture & Food (since 2016)20142016
Tony Simpson Minister for Local Government, Community Services, Seniors and Volunteering, Youth20132016
Matt Taylor Parliamentary Secretary to Deputy Premier, Minister for Police, Road Safety, Training & Workforce Development, Women's Interests20162016
John Day Minister for Planning, Culture and the Arts20132016
Bill Marmion Minister for Mines & Petroleum20132016
Joe Francis Minister for Emergency Services, Corrective Services, Small Business, Veterans 20132016
Colin Barnett Minister for State Development20082016
Kim Hames Minister for Health, Tourism20162016
Jim Chown Parliamentary Secretary to the Minister for Agriculture and Food, Transport20162016
Ljiljanna Ravlich MLC - North Metropolitan Region20132015
Troy Buswell Treasurer; Minister for Transport20132014
Mia Davies Minister for Water, Forestry20132014
Terry Waldron Minister for Sport and Recreation; Racing and Gaming20082014
Liza Harvey Minister for Police, Tourism, Road Safety, Women's Interests20132014
Mike Nahan Minister for Finance20132014
Bill Marmion Minister for Housing20132014
Colin Barnett Minister for Transport20142014
Colin Barnett Treasurer20142014
Kim Hames Deputy Premier, Minister for Health, Training and Workforce Development20132014
Troy Buswell MLA - Vasse20052014
Dean Nalder Minister for Finance20142014
John Day Minister for Planning, Culture and the Arts, Science and Innovation20102013
Liza Harvey Minister for Police, Road Safety20122013
Liza Harvey Minister for Police, Road Safety, Small Business, Women's Interests20132013
Peter Collier Minister for Education, Energy, Indigenous Affairs20122013
Terry Redman Minister for Agriculture & Food20082013
Terry Redman Minister for Housing20122013
Michael Mischin Attorney General20122013
Mia Davies MLC - Agricultural Region20092013
Bill Marmion Minister for Environment, Water20102013
Joe Francis Minister for Emergency Services, Corrective Services, Veterans20132013
John Quigley MLA - Mindarie20052013
Colin Barnett Treasurer20132013
Colin Barnett Minister for Tourism20132013
Brendon Grylls Minister for Regional Development, Lands, Minister Assisting the Minister for State Development20102013
Troy Buswell Treasurer, Minister for Transport, Housing, Emergency Services20122013
Troy Buswell Treasurer, Minister for Transport, Fisheries20132013
Ljiljanna Ravlich MLC - East Metropolitan Region19972013
Christian Porter Member for Bateman20082013
Andrew Waddell MLA, Forrestfield20082013
Eric Ripper MLA, Belmont19892013
Linda Savage MLC, East Metropolitan Region20102013
Liz Constable MLA, Churchlands19962013
Simon O'Brien Minister for Small Business; Commerce; Finance20102013
Wendy Duncan MLC, Mining & Pastoral Region20092013
Terry Redman MLA - Blackwood-Stirling20082013
Alison Xamon MLC, East Metropolitan Region20092013
Matthew Benson-Lidholm MLC - Agricultural Region20052013
Christian Porter Attorney General (WA)20082012
Christian Porter Treasurer (WA)20102012
Peter Collier Minister for Energy, Training and Workforce Development, Indigenous Affairs20102012
Terry Redman Minister for Forestry, Minister Assisting the Minister for Education20082012
Terry Redman Minister for Corrective Services20102012
Colin Barnett Treasurer20122012
Troy Buswell Minister for Transport, Housing, Emergency Services20112012
Liz Constable Minister for Education20082012
Troy Buswell Minister for Transport, Housing20102011
Christian Porter Minister for Corrective Services (WA) 20082010
John Day Minister for Planning, Culture and the Arts20082010
John Day Minister for Planning, Culture and the Arts, Environment, Youth20102010
Peter Collier Minister for Energy, Training and Workforce Development20092010
Bill Marmion Minister for Commerce, Science & Innovation, Housing, Minister Assisting the Treasurer 20102010
Donna Faragher Minister for the Environment, Youth20082010
Colin Barnett Treasurer20102010
Kim Hames Deputy Premier, Minister for Health, Indigenous Affairs20082010
Brendon Grylls Minister for Regional Development Lands20082010
Brendon Grylls Minister Assisting the Minister for State Development, Minister assisting the Minister for Transport 20082010
Terry Waldron Minister for Sport and Recreation, Racing and Gaming, Minister Assisting the Minister for Health20082010
Troy Buswell Treasurer, Minister for Commerce, Science and Innovation, Housing and Works20082010
Simon O'Brien Minister for Disability Services; Transport20082010
Megan Inglis Parliamentary Officer20082010
Jim McGinty Member of Legislative Assembly, Fremantle19902009
Peter Collier Minister for Energy, Training20082009
Joshua Stokes Steward20042009
Alan Carpenter Member for Willagee19962009
Wendy Duncan MLC - Agricultural Region20082009
Sheila McHale MLA, Kenwick20052008
Katie Hodson-Thomas Member for Carine19962008
Christian Porter Member for Murdoch20082008
Tony McRae Minister for the Environment; Climate Change; Disability Services20012008
Paul Omodei MLA, Warren-Blackwood District19962008
Murray Criddle MLC, Agricultural Region19932008
Steve Thomas MLA - Capel20052008
Steve Thomas Shadow Treasurer20082008
Fredrick Riebeling MLA - North West Coastal20032008
Fredrick Riebeling Speaker of the WA Legislative Assembly20012008
Michelle Roberts Minister for Housing & Works, Heritage, Land Information, Indigenous Affairs20062008
Michelle Roberts Minister for Employment Protection20072008
Sue Ellery Minister for Child Protection, Community Services, Women's Interests, Seniors & Volunteering20072008
Fran Logan Minister for Energy20062008
Margaret Quirk Minister for Corrective Services & Small Business20062008
David Templeman Minister for Peel20062008
David Templeman Minister for the Environment & Climate Change20072008
John Quigley Deputy Speaker of the WA Legislative Assembly20012008
Terry Redman MLA - Stirling20052008
Kim Beazley Member for Brand, Western Australia19962007
Carmen Lawrence Member for Fremantle, Western Australia19942007
Margaret Quirk Minister for Women's Interests20062007
David Templeman Minister for Community Development, Seniors & Volunteering, Child Protection20062007
John Bowler Minister for Local Government & Regional Development, Goldfields-Esperance & Great Southern20052006
John Bowler Minister for Employment Protection, Minister for Racing & Gaming20062006
Steve Thomas Shadow Minister for Environment20062006
Michelle Roberts Minister for Police & Emergency Services20012006
Michelle Roberts Minister for Community Safety20032006
Michelle Roberts Minister for Consumer Protection20062006
Fran Logan Minister for Housing & Works20052006
Margaret Quirk Minister for Disability Services, Citizenship & Multicultural Interests, Seniors & Volunteering20052006
Margaret Quirk Minister for Justice20062006
David Templeman Minister for Youth20062006
John Quigley MLA - Innaloo20012005
Sheila McHale MLA, Thornlie19962005
John Bowler Minister for Sport & Recreation, Minister for Land Information20052005
Colin Barnett Leader of the Opposition20012005
Michelle Roberts Minister for Justice20032005
John Cowdell MLC - South West Region19932005
Gemma Osiejak Parliamentary Officer, Legislative Assembly20022004
Fredrick Riebeling MLA - Burrup19952003
Cheryl Edwardes Attorney General (1993-1996), Minister for the Environment (1996-2001)19932001
Hendy Cowan Member of Legislative Assembly, Merredin19742001
John Day Minister for Health19982001
Colin Barnett Minister for Resources Development & Energy19932001
Colin Barnett Minister for Education19952001
Kim Hames Minister for Housing, Aboriginal Affairs, Water Resources19972001
Paul Omodei Minister for Local Government (Minister for Water Resources 1993-1995)19932001
Paul Omodei Minister for Multicultural & Ethnic Affairs, Disability Services (since 1995), Forest Products (since 1999)19952001
Murray Criddle Minister for Transport19982001
Michelle Roberts Minister for Local Government20012001
John Day Minister for Police, Emergency Services19971998
Liz Constable MLA, Floreat19911996
Colin Barnett Minister for Tourism19931994
Fredrick Riebeling MLA - Ashburton19921994
Barry MacKinnon MLA, Jandakot19891993
Barry MacKinnon Leader of the Opposition19861992
Bill Hassell MLA, Cottesloe19771990
Eric Ripper MLA, Ascot19881989
Barry MacKinnon MLA, WA19771989
Barry MacKinnon MLA, Murdoch19771989
Ian Laurance MLA - Gascoyne District19741987
Bill Hassell Leader of the Opposition19841986
Barry MacKinnon Minister for the North-West, Regional Administration, Tourism, Industrial Development & Commerce19821983
Ian Laurance Minister for Lands; Forests; Conservation & the Environment19821983

Biography

The Parliament of WA debates public policy and passes laws, provides and checks the government, and represents the people. Parliament House is administered by the Department of the Legislative Council, the Department of the Legislative Assembly and the Parliamentary Services Department.
Biography last updated 27 Feb 2014

BNiQ Disclaimer