Search

WA Environment Awards finalists selected

FORTY one projects have been selected as finalists for this year’s WA Environment Awards.

The projects were chosen from more than 80 submissions that had been received in 14 categories covering individuals, business, industry and community groups across Western Australia.

Winners will be announced at a presentation ceremony to be held at the Hyatt Hotel on October 25.

The WA Environment Awards were launched last year and replace the Perth Environment Awards and the State 3R Awards.

Most of the award winners will be submitted as entrants in the national Banksia Environmental Awards.

In the Community Achievement category the finalists are:

Environmental Defender’s Office WA Inc;

Kalgoorlie Boulder Urban Landcare Group;

Environmental Weeds Action Network Inc; and

North East Catchment Committee Inc.

In the Corporare/Business Leading by Example category the finalists are:

City of Joondalup;

LionOre Australia (Nickel) Ltd; and

St John of God Healthcare Subiaco.

In the Government Leading by Example category the finalists are:

Eastern Metropolitan Regional Council;

Fremantle Hospital and Health Services;

LandCorp;

Town of Cottesloe; and

City of Cockburn.

Small Business Leading by Example finalists are:

 

WA Toner Supplies;

Uneeda Tyre and Smash Repairs; and

Riverside Sanctuary.

In the Bush, Land and Waterways category the finalists are:

Margaret River Environment Centre;

Geographe Catchment Council Inc;

Green Skills;

Toby Inlet Catchment Group; and

West Australian Local Government Association.

Coastal and Marine category finalists are:

City of Joondalup;

Cottesloe Coastcare Association; and

Apache Energy Limited.

In the Resource and Waste Management category the finalists are:

Lions Club of Leeuwin; and

Ecosus Pty Ltd.

The Air Quality category finalist is BP Refinery Kwinana.

Energy Efficiency category finalists are:

Eastern Metropolitan Regional Council; and

The Department of Land Information.

The Water Conservation and Management category finalist is Harvey Water.

Eco Building category finalists are:

Peter Jones Architect; and

City of Melville.

The Infrastructure and Services category finalist is Northern Agriculture Catchments Council.

Sustainable Product Design category finalists are:

Reclaim Industries; and

Amcor Fibre Packaging Spearwood.

Promoting Behaviour Change category finalists are:

St John of God Healthcare Subiaco;

Western Australian Lucerne Growers Inc;

Department of Agriculture, Swan River Trust and Landcare Solutions; and

Land for Wildlife.

Individual Environment Award finalists are:

Dr Harrie Holstede;

Professor Rene Van Berkel; and

Bobby Reilly.

 

Add your comment

BNIQ sponsored byECU School of Business and Law

Students

6th-Australian Institute of Management WA20,000
7th-Murdoch University16,584
8th-South Regional TAFE10,549
9th-Central Regional TAFE10,000
10th-The University of Notre Dame Australia6,708
47 tertiary education & training providers ranked by total number of students in WA

Number of Employees

BNiQ Disclaimer