Search

Engineers building reputations

WINNERS of the 2003 Engineering Excellence Awards, the State’s premier awards for engineering projects, will be announced on September 5.

There have been 19 entries for the awards and the winner from each of the six categories will be based on the use of sound engineering principles, originality and ingenuity of the solution, economy of use of resources, adherence to the budget and program, occupational health and safety record and benefit to the community.

The six categories are: engineering for regional communities; environ-ment; small company projects; resource development; management of engineering; and infrastructure and building.

Nominations in the regional communities category are;

Mt Magnet to Leinster Road – Youanmi to Agnew section by Henry Walker Eltin and Maunsell Australia on behalf of Main Roads Western Australia;

Parnpajinya Aboriginal Community Development by Sinclair Knight Merz on behalf of the Ministry of Housing; and

ATSIC Army Community Assistance Program 2002 in north west Australia by the 21st Construc-tion Squadron and 19th Chief Engineer Works.

Nominees in the environment category are:

Wagerup Refinery emissions reduction program by Alcoa of Australia Limited;

Bunbury Ocean Outfall Project by consulting environmental engineers, DAL Science and Engineering and GHD on behalf of the Water Corporation; and

Odour Assessment and Manage-ment by GHD on behalf of the Water Corporation.

In the small company project category the nominees are:

Curragh Queensland Mining Project by Integrated Project Solu-tions on behalf of Curragh Queensland Mining; and

Australian Catamaran Challenge for its design of a c-class catamaran for the Little America’s Cup.

In the resource development category the nominees are:

The strengthening of wheat silo cells at Albany Port Terminal by Wood & Grieve Engineers;

Thunderbox Gold Project Process Plant by GRD Minproc, GRD Kirfield and Matricon; and

Victoria Platform Development by Worley.

In the management of engineering category the nominees are:

WA Maritime Museum by GHD and the Department of Housing and Works; and

South West Metro Railway by the Maunsell Sinclair Knight Merz joint venture and the WA Government Railway Commission.

Nominees in the infrastructure and building category are:

Roe Highway Extension Stage 4/5 – Welshpool to Nicholson Road by Main Roads WA, Leighton Contrac-tors and GHD;

WA Maritime Museum ‘Spirit building’ by Multiplex Construc-tions, GHD and the Department of Housing and Works;

Australian Marine Complex Southern Harbour and fabrication precinct development by GHD, Australian Marine Complex Project Office, Sinclair Knight Merz and the Department of Housing and Works;

European Space Agency 35-metre antenna base building by Connell Mott MacDonald;

WA Maritime Museum by Connell Mott MacDonald; and

A Pipe Within a Pipe for the replacement of a 3.8 kilometre long damaged section of sewer beneath Nedlands and Shenton Park by the Water Corporation – Perth Region, Georgiou Group and Drilline.

Add your comment

BNIQ sponsored byECU School of Business and Law

Students

6th-Australian Institute of Management WA20,000
7th-Murdoch University16,584
8th-South Regional TAFE10,549
9th-Central Regional TAFE10,000
10th-The University of Notre Dame Australia6,708
47 tertiary education & training providers ranked by total number of students in WA

Number of Employees

BNiQ Disclaimer