Search

Wyatt Roy

Wyatt Roy is a former Australian politician. He served as Assistant Minister for Innovation from September 2015 until losing his seat in the July 2016 election. He had been a Liberal National Party of Queensland (LNP) member of the Australian House of Representatives since August 2010. He also became the youngest Minister in the history of the Commonwealth, being appointed to the ministry at the age of 25.
Bio last updated 28 Feb 2017

Positions - Previous

PositionCompanyYearCompany's current rankWA staff
Member for Longman
Parliament of Australia
Parliament of Australia
- 2016
Assistant Minister for Innovation
Liberal Party of Australia
Liberal Party of Australia
2015 - 2016

BNiQ Disclaimer