Search

WAITTA WINNERS & FINALISTS

Achiever

Winner: Michale Malone, managing director iiNet Ltd

Student Project               (Peter Fillery Award)

Winners: Jonathan Werrett, University of Western Australia, Detecting Network Attacks using Honeypots and Anomaly Detection; Ryan Fraser, Murdoch University: Stereo Optic Disc Analyser (SODA) for the Lions Eye Institute.

Finalists: Edith Cowan University working with Citect: Business Alert Manager (BAM); Edith Cowan University School of Computer and Information Science: PDA for palliative care support for children with cancer.

Innovation Award

Winner: QPSX Cortec Systems: Freeway.

Commendation: St John of God Health Care: Bed Allocation System (BAS).

Finalists: Office of E-Government: Networked Neighbourhoods; IBC, the Internet Business Corporation: MailMaster.Net.

Exporter Award

Winner: Ripple Systems: transActive Incident Management System.

Finalists: Commtech Wireless: BASEPage2000; PIVoD Technologies: PIVoD Media Platform.

Infrastructure Award

Winner: The Western Australian Local Government Association and Sinclair Knight Merz: (LCC Project) “Linking Councils and Communities”.

Finalists: Water Corporation: E-Business Infrastructure (EBI); Umbrella Consulting Group and Department of Industry and Resources: Legacy Environment.

Service Delivery & Training Award

Winner: Fremantle E-Tech (Challenger TAFE).

Finalists: Internet Business Corporation (IBC): IBC Workshops provided free to clients and the wider business community; ArchIT: IT Consultation, Implementation and Management Solutions for Architects; IBC: IBC User Support Service for WALGA; Cell-Media: Multimedia production – Safety and Training Packages.

Telecommunications Project Award

Winner: The Western Australian Local Government Association and Sinclair Knight Merz: (LCC Project) “Linking Councils and Communities” – also previously described in the Infrastructure category.

Finalists: ActiveCall Pty Ltd: Perth Airport Emergency Response System (ERS); Commtech Wireless: BASEPage2000.

Regional Award

Winner: Market Creations, from Geraldton: Ocean2Outback (or O2O ) – Internet portal for the Mid-West of WA.

Finalists: Australian Unified Services, from Albany: fpctree Project.

Product

Winner: Empired Ltd: BigRedSky.

Finalists: Stratatel Pty Ltd: CommsManager; PIVoD Technologies: PIVoD VisiGuide; Working Systems Solutions: e-switch.

Online Award

Winner: Department of Land Information, Department of Treasury and Finance, and Water Corporation: The Electronic Advice of Sale 2 (EAS2).

Commendation: Water Corporation: BuilderNet.

Finalists:

Compu.Ed: Compu.Ed Communicator Conference Room; aussiehome.com: Real Estate in a Box.

 

 

Add your comment

BNIQ sponsored byECU School of Business and Law

Students

6th-Australian Institute of Management WA20,000
7th-Murdoch University16,584
8th-South Regional TAFE10,549
9th-Central Regional TAFE10,000
10th-The University of Notre Dame Australia6,708
47 tertiary education & training providers ranked by total number of students in WA

Number of Employees

BNiQ Disclaimer